آب‎نبات، آب‎نبات، آب‎نبات! شاید طعم آب‎نبات شیرینی بازی Candy Crush Saga را به عنوان یکی از موفق‎ترین بازی‎های موبایلی چند سال گذشته یادآوری کند. بازی که توسط استودیو بازی‎سازی کینگ ساخته شده است و امروزه یکی از محبوب‎ترین بازی‎های موبایل به شمار می‎رود.

اولین مرتبه سال 2012 استودیو مورد نظر این بازی را در رسانه اجتماعی فیس‎بوک منتشر کرد ولی استقبال بالای آن باعث شد که برای انواع پلت‎فرم‎ها از جمله اندروید، iOS و بعدها حتی کامپیوترهای شخصی عرضه شود.

خیلی از افرادی که به دنبال سرگرمی هستند این بازی را روی گوشی خود نصب می‎کنند ولی گیم‎پلی اعتیادآور آن تا ساعت‎ها باعث سرگرمی آن‎ها می‎شود.

بازی کندی کراش جزو بازی‎هایی است که اسم آن را کژوال می‎گذارند یعنی حالت سرگرم‎کننده دارد، رایگان است، نقش عناصر سرگرمی در آن کم‎رنگ است و البته مراحل متنوع و زیادی دارد.

یکی از دلایل موفقیت بازی طراحی مراحل متعدد است. هر بخش از بازی خود 15 مرحله متفاوت دارد که در هر مرحله باید به هدف خاصی برسید. ویژگی جالب بازی ایجاد یک فضای بسیار شاد و رنگارنگ است که با اسم خوشمزه بازی هماهنگی دارد.

بازی از یک گیم‎پلی ساده استفاده می‎کند یعنی قرار دادن 3 مهره هم‎رنگ در کنار یکدیگر مانند بازی دوز است تا حذف شوند.

اما استودیو کینگ با خلاقیت بالای خود تا الان توانسته است بیش از 500 میلیون نفر را مجاب به دانلود این بازی کند. یکی از آن‎ها تعداد بالای مراحل است که از 1000 مرحله نیز عبور می‎کند و به‎روزرسانی‎های بازی آن‎ها را حتی بیشتر می‎کنند!

نکته دوم هدف بازی در هر مرحله است، به عنوان مثال در یک مرحله ممکن است تعداد خاصی از خانه‎ها را از بین ببرید ولی در مرحله بعد تنها باید در زمان محدودی به یک امتیاز مشخص برسید.

بازیکن در هر مرحله تعداد حرکات محدودی دارد که اگر توسط آن‎ها نتواند مرحله را رد کند می‎بازد. البته باید توجه کنید مراحل حداقل امتیاز دارند که اگر موفق به کسب آن نشوید باید مجددا تلاش کنید، البته این اتفاق به ندرت رخ می‎دهد.

به دنبال پیشرفت در بازی سطح سختی آن نیز بیشتر می‎شود. در بازی Candy Crush Saga موانعی قرار به کار گرفته شده است که جلوی پیشرفت شما را در هر مرحله می‎گیرند مانند شکلات‎هایی که اگر از بین نروند خانه‎های شما را پر می‎کنند یا دیوارهایی که برای حذف آن‎ها باید چند خانه روبرویشان را از بین ببرید و البته بمب‎هایی که رسیدن عدد روی آن‎ها به صفر باعث انفجارشان و باخت شما می‎شود.

با آن که بازی رایگان است ولی پرداخت درون برنامه‎ای دارد. نمی‎توانید به صورت متوالی بازی را انجام دهید چون تعداد «جان» شما 5 عدد است و اگر تمام شوند باید مدت زمان خاصی صبر کرده یا این که از بخش پرداخت درون برنامه‎ای بازی استفاده کنید.

شاید یکی از ایراداتی که بتوانیم به بازی بگیریم این است که پس از اتمام یک بخش از بازی به یک قفل می‎رسید که برای رد کردن آن باید به سه تن از دوستان فیس‎بوک خود درخواست دهید، 24 ساعت صبر کنید یا مجددا پول پرداخت کنید.

البته ظاهرا در مراحل خیلی بالا این محدودیت‎ها دیگر وجود ندارد و به راحتی به دنیای بعدی درون بازی می‎روید.

با آن که از مدت زمان عرضه بازی Candy Crush Saga خیلی گذشته است ولی طراحان آن با به‎روزرسانی‎های متعدد و متنوع هنوز توانسته‎اند بازیکنان جدید این بازی را حفظ و افراد جدید را متقاعد به دانلود بازی کنند.

خصوصیات بازی Candy Crush Saga (کندی کراش) در یک نگاه:

  • طراحی گرافیکی ساده ولی متفاوت و جذاب
  • دارای بیش از 1000 مرحله سرگرم‎کننده
  • مراحل ساده ولی چالش‎ بر‎انگیز
  • قابلیت اشتراک‎گذاری امتیاز بازی در فیس‎بوک
  • دارای حالت آنلاین برای رقابت با دوستان و سایر بازیکنان جهانی
  • جلوه‎های صوتی عالی