احتمالا همه ما با این جمله آشنا هستیم «ریاضی درس شیرینی است». یکی از جملاتی که به دفعات در دوران دبیرستان تکرار می‎شود و با آن که بسیاری از افراد به آن اعتقاد ندارند ولی قسمت اول بازی ماشین حساب (Calculator) ثابت کرد ریاضی به عنوان یک بازی می‎تواند لذتی متفاوت، هیجان‎انگیز، سرگرم‎گننده و علمی باشد.

استودیو بازی‎سازی Simple Machine با ارائه ماشین حساب دو با ادامه مسیر قسمت اول قصد دارد دوباره سلول‎های خاکستری مغز کاربران خود را به چالش بکشد.

Calculator 2: The Game یک بازی پازلی است و معماهای این بازی به صورت فرمول‎های ریاضی است. طراحان سادگی و جذابیت معماهای قسمت اول را در این نسخه ادامه داده‎اند و تلاش آن‎ها علاقه‎مند سازی افرادی به بازی بوده است که حتی از ریاضی متنفرند.

مانند قسمت اول بازی، بازیکنان در هر مرحله با اعدادی با علامت‎های گوناگون روبرو می‎شوند و باید با انتخاب صحیح آن‎ها به عددی که هدف بازی است برسند. بازیکن باید با کمک دکمه‎های ماشین حساب و فشار دادن آن‎ها براساس یک ترتیب خاص به آن عدد برسد.

استفاده از چهار عمل اصلی ریاضی تنها کافی نیست بلکه گاهی اوقات باید بعضی از اعداد را از روی صفحه پاک یا حتی برعکس کنید.

تمامی مراحل بازی کوتاه هستند ولی انجام آن‎ها به همین سادگی نیست. تیم سازنده بازی با محدود کردن توانایی بازیکنان در استفاده از اعداد سعی کرده است بیشتر او را به چالش بکشد. به عنوان مثال برای کلیک کردن روی اعداد محدودیت‎هایی وجود دارد و بازیکن باید در کمترین حرکت ممکن جواب مورد نظر را پیدا کند.

یکی از نکات متفاوت این بازی به نسبت نسخه قبلی استفاده از ایده‎های جدید است از جمله حضور چند هدف در بعضی از مراحل. به عبارتی در نسخه اول این بازی هدف تنها رسیدن به یک عدد بود، ولی در Calculator 2: The Game بعضی از مراحل دو یا سه هدف متفاوت دارند و بنابراین برای دستیابی به هر یک از آن‎ها به راهکارهای گوناگونی نیاز خواهید داشت.

بازی ماشین حساب

یکی از ویژگی‎های متفاوت بازی صفحه ماشین حساب بامزه آن است چون شخصیتی به اسم Clicky در حین بازی در کنار شما حضور دارد و بعضی اوقات با بیان جملاتی بامزه شما را سرگرم می‎کند.

قابلیت جدید دیگر این بازی فرمول‎هایی است که بازیکنان می‎توانند به کار ببرند. در قسمت اول فقط شاهد حضور فرمول‎های شناخته شده ریاضی نبودیم، بلکه سازنده برای بالا بردن سطح تنوع بازی خلاقیت خود را نشان داده بود. به عنوان مثال بازیکن می‎توانست با کلیک روی آیکونی به صورت >>  آخرین عدد سمت راست را حذف کند و رقم جدیدی به وجود آید، یعنی 312 به 31 تبدیل شود.

تنوع این فرمول‎ها در قسمت دوم بیشتر شده است. این تغییر مانند یک شمشیر دو لبه در بازی عمل کرده است. ویژگی مثبت آن بالا بردن سطح تنوع بازی است و تعداد بالا فرمول‎ها نکته منفی آن است که طراح بازی به خوبی از پتانسیل تمامی آن‎ها استفاده نکرده است.

در هر صورت Calculator 2: The Game یک بازی پازلی سرگرم‎کننده، هیجان‎انگیز و البته از دنیای ریاضی است که شما را مجبور می‎کند ساعات‎ها فکر کنید. استفاده از مباحث علمی برای طراحی یک بازی نکته‎ای است که سازندگان بازی از عهده آن به خوبی بر آمده‎اند. پس به دنیای شیرین ریاضی خوش آمدید!

بازی Calculator 2

در پایان باید بگوییم طراحی متفاوت بازی ممکن است شما را در ابتدا دلسرد کند ولی مطمئن باشید جذابیت یک بازی تنها محدود به عناصر گرافیکی آن نیست و گاهی همین طراحی ساده به همراه صداگذاری زیبا می‎تواند تجربه جذابی به وجود آورد.