این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


روزانه تعداد زیادی از افراد برای سفر به نقاط مختلف از اتوبوس استفاده می‌کنند. سفرهای زمینی بیشترین سهم از تعداد مسافر را در سفرهای سالانه در مسیرهای مختلف دارد. طبق آمار بیش از ۹۵ درصد سفرها در ایران به صورت زمینی و با استفاده از خودروی شخصی، اتوبوس یا قطار انجام می‌شود که پس از خودروی شخصی اتوبوس بیشترین سهم را در جابجایی مسافران به عهده دارد. اگرچه سهم اتوبوس‌ها و به طور کلی حمل و نقل عمومی در تصادفات جاده‌ای به نسبت حوادث خودروهای شخصی بسیار کمتر است، اما شوک بیشتری به جامعه وارد می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت که اتوبوس‌ها کمی بیشتر از ۱ درصد در تصادفات جاده‌ای سهم دارند اما به هر حال بیمه مسافران اتوبوس بخشی از حقوق مسافران در سفر با این وسیله نقلیه به شمار می‌رود. در این نوشته قصد داریم کمی بیشتر با این حقوق و بیمه مسافر آشنا شویم. فرقی نمی‌کند که بلیط اتوبوس خود را از تعاونی‌های مسافربری یا دفاتر آژانس‌های مسافرتی می‌خرید یا برای رزرو اینترنتی بلیط اتوبوس از علی بابا یا هر سایت دیگری به صورت آنلاین اقدام می‌کنید. به هر حال بخشی از هزینه‌ای که بابت خرید بلیط پرداخت می‌کنید سهم بیمه مسافر است و بیمه‌گر در قبال سلامت و هزینه‌های ناشی از حوادثی که خدای نکرده ممکن است برای شما پیش بیاید مسئول است.

هزینه بلیط اتوبوس از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

بخش عمده پولی که بابت خرید بلیط اتوبوس پرداخت می‌کنید مربوط به نرخ پایه بلیط اتوبوس است و بخش باقی‌مانده به عوارض، بیمه، هزینه حمل توشه و پذیرایی از شما در طول سفر اختصاص دارد. 

وظایف شرکت‌های حمل و نقل عمومی نسبت به مسافران 

بدون شک بیمه کردن مسافر راه پیشگیرانه‌ای برای بروز حوادث به شمار نمی‌رود و تنها به پوشش مالی هزینه‌های مسافران پس از وقوع حادثه مربوط می‌شود. از این رو شرکت‌های حمل و نقل وظیفه دارند تا با انجام اقداماتی احتمال وقوع حوادث جاده‌ای را کاهش دهند. یکی از این وظایف استفاده از رانندگان و کمک رانندگان مجرب و باصلاحیت است. تعاونی‌ها و شرکت‌های حمل و نقل عمومی موظفند تا با استخدام و به کار گیری افراد مجرب دقت کافی را داشته باشند. علاوه بر مهارت رانندگی این افراد باید صلاحیت‌های اخلاقی، کاری و اجتماعی لازم را نیز داشته باشند. قانون در این رابطه بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌کند برای مثال استفاده از وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی معتبر، استفاده از راننده‌ای به جز کسی که نامش در صورت وضعیت ذکر شده یا ارائه صورت وضعیت مغایر با مسافران اتوبوس می‌تواند باعث شود که مدیر شرکت تا ۵ سال از مدیریت محروم شود. پروانه شرکت هم تنها در صورت معرفی مدیر جدید ابطال نمی‌شود. در غیر این صورت شرکت متخلف تا ۵ سال امکان ارائه خدمات به مسافران را نخواهد داشت.

همچنین قانون این شرکت‌ها را موظف کرده است تا همه مسافران سفرهای بین شهری را تحت پوشش بیمه غرامت سرنشین قرار دهند.

مسئولیت راننده و متصدی حمل و نقل

در تصادفات رانندگی مسئولیت متوجه راننده مقصر است. یعنی مسئولیت‌های متصدی نفی کننده مسئولیت راننده در تصادفات جاده‌ای نیست. برای مثال اگر وسیله نقلیه عیب و نقص فنی داشته باشد و متصدی راننده را از استفاده از اتوبوس منع کرده باشد و با این وجود راننده از اتوبوس برای جابجایی مسافران استفاده کرده باشد، در صورت بروز هر گونه حادثه‌ای کل مسئولیت متوجه راننده خواهد بود. 

مسئولیت حفظ بار مسافران در سفر با اتوبوس

طبق ماده ۲۹ منشور مسئولیت‌های شرکت‌های مسافربری، رانندگان و پرسنل اتوبوس در قبال حقوق مسافران مسئولیت حفظ و حراست از توشه و جبران کلیه خسارات وارده به توشه تحویل شده به شرکت/موسسه یا فقدان آن هم بر عهده شرکت/موسسه مسافربری و هم راننده/ رانندگان است و شرکت/موسسه می­‌تواند مسئولیت حمل توشه مذکور را نزد یکی از شرکت‌های بیمه­‌گر بیمه نماید.

شرکت‌های اتوبوسرانی موظفند مسافران و توشه آنها را در سلامت کامل به مقصد برسانند. مسئولیت بیمه مسافران و توشه آنها نیز بر عهده این شرکت‌ها است. هزینه‌ای که از مسافر بابت بلیط اخذ می شود علاوه بر هزینه پایه سفر با اتوبوس که بخش عمده وجه پرداخت شده را شامل می‌شود، هزینه بیمه و سایر هزینه‌های مسافر که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را نیز در بر می‌گیرد. خوب است که شما به عنوان مسافر، پیش از خرید بلیط اتوبوس ایران پیما یا شرکت های دیگر از علی بابا یا هر سایت دیگری به طور کامل از حقوق خود آگاه باشید و در صورت نیاز بتوانید از مواردی که در قانون به این منظور گنجانده شده است استفاده کنید. شما هم می‌توانید در صورت مشاهده تخلف از طرف راننده، با آگاه کردن پلیس به کاهش حوادث کمک کنید. کافی است در صورت مشاهده تخلف از طرف راننده اتوبوس، برای پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار جاده‌ای، شماره اتوبوس، محل تخلف و مقصد سفر را به شماره ۱۱۰۱۲۰ پیامک کنید تا پلیس بلافاصله نسبت به تذکر و جریمه راننده خاطی اقدام کند. معمولا روی بلیط‌های اتوبوس نحوه ارتباط با این سامانه و کدهای گزارش تخلفات راننده نوشته شده است. 


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.