در آموزش‌های بازی‌سازی قبلی که در بازیاتو منتشر کرده بودیم تا حدودی با نحوه‌ی ساخت و طراحی بازی‌های موبایل و همچنین موتورهای بازی‌سازی مختلف آشنا شده و گفتیم برخی از موتورهای بازی‌سازی این امکان را به شما می‌دهند که بدون نیاز به برنامه‌نویسی یک بازی قابل قبول برای پلتفرم‌های مختلف طراحی و پیاده‌سازی کنید،‌ در این مقاله قصد داریم کمی بیشتر این موضوع را بررسی کرده و نحوه‌ی ساخت یک بازی بدون کدنویسی را با هم مرور کنیم.

یکی از محبوب‌ترین موتورهای بازی‌سازی که امکان بازی‌سازی بدون نیاز به برنامه نویسی را به شما می‌دهد کانستراکت 2 می‌باشد، علاوه‌بر آن موتورهای بازی‌سازی مانند گیم‌میکر و فیوژن نیز به خوبی از امکان ساخت بازی‌های موبایل بدون کدنویسی را به شما می‌دهند، در ادامه با بازیاتو همراه باشید تا بیشتر به معرفی بهترین موتورهای بازی‌سازی بدون نیاز به برنامه‌نویسی بپردازیم.


موتورهای بازی سازی که بدون کدنویسی کار می‌کنند را اصطلاحا رویداد بنیان (event base) نیز می‌نامند، چرا که شما به سادگی تعریف چندین رویداد مختلف می‌توانید بازی بسازید.


کانستراکت 2 (Construct 2)

همانطور که گفتیم کانستراکت 2 یکی از محبوب‌ترین موتورهای بازی‌سازی است که می‌توانید بدون نیاز به کدنویسی با آن بازی‌های مدنظر خود را بسازید.

این موتور بازی‌سازی یک ابزار عالی برای ساخت بازی‌های HTML و 2 بعدی است، رابط کاربری بسیار ساده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد و امکان ساخت یک بازی کامل تنها با کشیدن و رها (Drag & Drop) کردن را دارد.

اگر قصد دارید تازه وارد دنیای بازی‌سازی شوید و هنوز هیچ تجربه‌ای در این زمینه ندارید شدیدا به شما توصیه می‌کنیم کانستراکت را امتحان کرده و از بازی‌سازی با آن لذت ببرید!

به جرئت می‌توان گفت، کانستراکت بهترین ابزاری است که امکان ساخت بازی‌ها را بدون نیاز به کدنویسی به شما می‌دهد.


گیم میکر استدیو (GameMakerStudio)

دومین موتور بازی‌سازی که امکان ساخت بازی موبایل بدون نیاز به برنامه‌نویسی را برای شما فراهم می‌کند گیم‌میکر است، یک موتور بازی‌سازی ساده که به شما امکان ساخت بازی‌های گوناگون برای کامپیوتر و موبایل را می‌دهد.

این نرم‌افزار در حال حاضر توسط YoYo Games پشتیبانی و توسعه داده می‌شود، محیط گیم‌میکر از قابلیت کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) پشتیبانی کرده و شما به راحتی می‌توانید ایده‌های خود را در آن پیاده‌سازی کنید.

بنابراین اگر شما نیز به ساخت بازی‌های موبایل بدون کدنویسی علاقه‌مندید بد نیست نگاهی نیز به این موتور بازی‌سازی داشته باشید.


فیوژن (Fusion)

یک موتور بازی‌سازی گمنام و بی‌سروصدا ولی با قدرتی فوق‌العاده، این موتور بازی‌سازی که توسط شرکت نرم‌افزاری ClickTeam توسعه داده شده است، یک پلتفرم ساده و کارآمد برای ساخت بازی‌های گوناگون را در اختیار شما قرار می‌دهد، به گفته‌ی سازندگانش، کار با این موتور بازی‌سازی به قدری ساده است که به راحتی و در کمتر از 1 ساعت به راحتی نحوه‌ی کار با آن را یاد گرفته و می‌توانید اولین بازی خود را بسازید!

برای دریافت نسخه‌ی رایگان این موتور بازی‌سازی می‌توانید از سایت رسمی آن اقدام نمایید و متناسب با سیستم‌عامل خود آن را دانلود کنید.

جالب است بدانید بازی ایرانی آناهیتا: دختر خوب یکی از عنوان موفق داخلی است که توسط این موتور بازیسازی ساخته شده است.


ساخت بازی موبایل بدون کدنویسی!

هرچند شما به کمک موتورهای بازی‌سازی گوناگون، می‌توانید به راحتی یک بازی قابل قبول طراحی کنید، اما اگر قصد دارید تمام ایده‌های خود را در قالب بازی‌تان پیاده‌سازی کنید بد نیست اندکی با برنامه‌نویسی آشنا شوید، ساخت بازی بدون برنامه نویسی امکان پذیر است، اما نباید انتظار طراحی یک بازی خارق‌العاده آن هم بدون کدنویسی را داشته باشید.

توصیه می‌کنیم در کنار یادگیری قوانین ساخت بازی، سعی کنید زبان جاوا اسکریپت را نیز تا حدودی بیاموزید، موتورهای بازی‌سازی قدرتمندی مانند یونینی به خوبی از ساخت بازی بدون کدنویسی پشتیبانی می‌کنند، اما در کنار آن قابلیت استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مثل جاوا اسکریپت را نیز در خود دارند، بدین ترتیب اگر دانش برنامه‌نویسی قابل قبولی داشته باشید می‌توانید به کمک آن تمام ایده‌های خلاقانه‌ی خود را پیاده‌سازی کرده و یک بازی عالی روانه‌ی بازار کنید.

در پایان اگر قصد دارید، بدون دانش برنامه‌نویسی وارد دنیای بازی‌سازی شوید، توصیه ما به شما استفاده از موتورهای بازی‌سازی کانستراکت، گیم‌میکر و فیوژن است، همچنین با مراجعه به بخش آموزش بازی‌سازی بازیاتو همواره اطلاعات مفیدی در خصوص ساخت بازی‌های موبایل به‌دست آورید.

آیا شما نیز تجربه‌ای در خصوص ساخت بازی‌ بدون کدنویسی داشته‌اید؟ دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در این خصوص با ما و سایر کاربران در میان بگذارید!