بازی‌های موبایلی همواره به در دسترس بودن و سرگرم کننده بودن معروف هستند. اغلب این بازی‌ها سعی دارند تا در هر زمان و هر مکان ما را سرگرم و اوقات فراغت ما را به بهترین شکل ممکن پر کنند. از گذشته تا به امروز شاهد ساخت و انتشار انواع سبک از بازی‌های موبایلی به هر شکل و شمایلی بوده‌ایم و توسعه دهندگان این سبک از بازی‌ها سعی داشته‌اند تا با افزودن عنصر خلاقیت و ساخت بازی‌های متفاوت و نوآور، موفقیت دو چندانی را کسب کنند. اما برخی از سبک‌های بازی‌های موبایلی همواره موفق‌تر و لذت‌ بخش‌تر از بقیه بوده و هستند. بازی‌های هایپر کژوال از این دسته بازی‌ها هستند چرا که نه تنها به راحتی می‌توانید این بازی‌ها را یاد بگیرید بلکه زمان بسیار زیادی شما را سرگرم خواهند کرد.

در سال‌های اخیر شاهد ساخت نمونه‌های بسیار موفق از این سبک از بازی‌ها مانند Stack و سرضرب بوده‌ایم که جان تازه‌ای به بازی‌های موبایلی داخلی بخشیده‌اند. حال استودیوی Smoon game اقدام به ساخت و انتشار یک بازی هایپر کژوال بسیار با کیفیت و لذت‌بخش داخلی کرده است که در این مقاله به نقد و بررسی آن خواهیم پرداخت. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

اساس گیم‌پلی بازی بسیار ساده و هیجان‌انگیز است. هسته‌ی بازی یک بازی رکوردی است یعنی شما باید پس از هر بار باختن سعی کنید تا امتیاز بیشتری نسبت به دفعه قبل بدست بیاورید که سبب می‌شود ساعت‌ها در تلاش برای ثبت رکورد جدید‌تر، به تجربه بازی بپردازید. رو به روی شما یک توپ وجود دارد و یک دایره‌ی چرخان که متشکل از چند رنگ مختلف است. هدف بازی این است که شما با تنظیم مقدار مناسب کشیده شدن توپ و تنظیم جهت توپ، آن را وارد سوراخ وسط دایره کنید. خب شاید با خود فکر کنید که بازی بسیار ساده است. اما نکته‌ی ظریف و جذاب گیم‌پلی دقیقا در همین قسمت آشکار می‌شود. توپ تنها از قسمتی از دایره وارد آن می‌شود که هم‌رنگ خود توپ است.

این جاست که سادگی گیم‌پلی بازی، با فیزیک متفاوت و خلاقانه‌ی بازی ترکیب شده تا لذت حداکثری را به بازیکن القا کند. در ادامه‌ی بازی و هر چه که جلوتر بروید نه تنها رنگ‌های دور دایره شروع به چرخیدن به دور آن می‌کنند بلکه خود دایره نیز در محورهای مختلف شروع به جابجایی در یک مسیر ثابت می‌کند. سپس سختی بازی از این هم پایش را فراتر می‌گذارد و بلوک‌هایی را رو در روی مسیر توپ به سمت دایره قرار می‌دهد و شما مجبور هستید نه تنها مسیر توپ را از سمت دیوار به دایره تنظیم کنید بلکه باید زمان مناسب را نیز برای آزاد‌کردن توپ در نظر بگیرید در نتیجه بازی با یک روند منطقی سخت و سخت‌تر می‌شود. به این‌ها لرزش دایره و دوربین را نیز اضافه کنید تا به درک چالش حقیقی بازی دست پیدا کنید.

یکی از نقاط مثبت و جالب بازی این است که اگر توپ وارد دایره نشود اما شانس بیاورید و توپ به مکان اصلی پرتاب برگردد، می‌توانید یکبار دیگر شانستان را امتحان کنید و مجددا توپ را پرتاب کنید و این مزیت تا زمانی که توپ به مکان اولیه برگردد پابرجاست و می‌توانید در هر بار پرتاب، شانس خود را بیازمایید. اگر بخواهم از ویژگی‌های مثبت و جذاب بازی بگویم می‌توان به انیمیشن‌های نرم و جذاب بازی مانند خوردن توپ به دیوار و یا هنگام شلیک توپ اشاره کرد که بسیار چشم‌نواز به نظر می‌رسد. طراحی منو‌ و رابط کاربری بازی نیز بسیار ساده و شکیل طراحی شده است تا تمرکز اصلی بر روی گیم‌پلی بازی باشد. امکان ادامه‌ی بازی در زمان از دست رفتن توپ با دیدن تبلیغ نیز در بازی گنجانده شده است که در مواقع حساس بسیار به کمکتان خواهد آمد و ویژگی مفید فایده‌ای به حساب می‌آید.

تنظیمات بازی نیز شامل قطع و وصل جلوه‌های صوتی و ویبره‌ی بازی می‌باشد تا بتوانید در هر زمان که خواستید آن‌ها را قطع یا وصل کنید. اگر بخواهم نگاهی به نقاط ضعف بازی داشته باشم، می‌توان به نمایش تبلیغ به صورت خودکار پس از هر تبلیغ اشاره کرد که البته با توجه به نبود فروشگاه برای درآمد در بازی، منطقی به نظر می‌رسد. مورد بعدی انگلیسی بودن زبان پیش‌فرض بازی است که با توجه به داخلی بودن بازی کمی عجیب به نظر می‌رسد.

چند پیشنهاد نیز برای جذاب‌تر کردن بازی نیز وجود دارد که امیدواریم توسعه‌دهندگان بازی این موارد را نیز به بازی اضافه کنند. مورد اول این است که در اکثر بازی‌ها در این سبک، یک سری قابلیت یا ابیلیتی وجود دارد که به بازیکن در مسیر کمک می‌کنند که جای خالی آن در بازی دیده می‌شود. مورد دوم نیز نبود لیدربورد و جوایز روزانه است که البته با توجه به ماهیت آفلاین بازی منطقی به نظر می‌رسد و مورد سوم که منتظر دیدن آن در آپدیت بعدی بازی هستیم این است که در مسیر حرکت توپ الماس‌هایی وجود داشته باشد که در صورت عبور از مسیر، آن‌ها را خورده و در نهایت بتوانیم شکل متفاوتی از توپ را خریداری و در بازی استفاده کنیمی تا کمی تنوع بیشتری را در بازی شاهد باشیم. البته که به گفته استودیو‌ی سازنده بازی، آن‌ها تازه در ابتدای مسیر هستند و در آینده شاهد عناوین بیشتر و با کیفیت‌تری از آن‌ها خواهیم بود.

پس اگر به دنبال یک بازی جذاب و هیجان‌انگیز برای سرگرم‌شدن در اتوبوس یا مترو یا زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید هستید، به هیچ عنوان بازی بهترین پرتاب را از دست ندهید و همین حالا این بازی را دانلود کنید و نظر خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


معرفی ویدیویی بازی بهترین پرتاب