این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


زمانی که می‌خواهید خرید اینترنتی انجام دهید، باید مطمئن شوید فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید یک فروشگاه معتبر و امن باشد.

از زمانی که فروشگاه‌های اینترنتی شروع به فعالیت کردند، هر سال به دلایل مختلف مشتریان بیشتری به سمت این نوع خرید جذب شدند. به همین دلیل اکنون فروشگاه‌های اینترنتی زیادی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها خرید کنید. بعضی از این فروشگاه‌های اینترنتی محصولات به نوعی کلاهبرداری می‌کنند و مشتریان باید حواسشان جمع باشد تا از یک فروشگاه معتبر خریداری کنند. در این مقاله مهم‌ترین نکات برای شناسایی فروشگاه معتبر اینترنتی برای خرید محصول را بیان کرده‌ایم و در نهایت نیز معتبرترین فروشگاه‌های ایرانی را معرفی کرده‌ایم. پس اگر می‌خواهید یک راهنمای کامل برای انتخاب فروشگاه اینترنتی معتبر و امن را بخوانید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

چه نکاتی را برای انتخاب فروشگاه اینترنتی رعایت کنیم؟

زمانی که می‌خواهید خرید اینترنتی انجام دهید، حتما باید اعتبار فروشگاه اینترنتی میزبان را بررسی کنید. از آنجایی که کلاهبرداری‌های اینترنتی زیاد شده است و بسیاری از خریداران اینترنتی قربانی این نوع کلاهبرداری‌ها شده‌اند، باید دقت بالاتری در انتخاب فروشگاه برای خرید داشته باشید. ما در انتهای این مقاله بهترین فروشگاه های اینترنتی ایران را به شما معرفی می‌کنیم، اما ابتدا مهم‌ترین معیارها برای معتبر بودن یک سایت را به شما معرفی می‌کنیم. ۵ معیار اصلی برای بررسی اعتبار یک سایت اینترنتی موارد زیر هستند:

 • دارای مجوزهای اینترنتی باشد.
 • بخش نظرهای محصول یا خدمات در آن فعال باشد.
 • ویدیو و تصاویر با کیفیتی از محصول یا خدمات خود قرار داده باشد.
 • درگاه پرداخت مطمئنی داشته باشد.
 • صفحات تماس با ما و درباره ما سایت حاوی اطلاعات درستی درباره آن کسب و کار باشد.

در ادامه موارد بالا را به طور کامل به شما توضیح داده‌ایم.

مجوزهای فروشگاه اینترنتی

یکی از مهم‌ترین مواردی که یک فروشگاه اینترنتی معتبر باید داشته باشد، مجوزهای رسمی است. بسته به خدماتی که یک فروشگاه اینترنتی ارائه می‌دهد، به مجوزهای مختلفی نیاز دارد، اما اصلی‌ترین مجوزی که در یک فروشگاه اینترنتی باید دنبال آن بگردید، مجوز اینماد یا نماد اعتماد الکترونیک است. اینماد یک مجوز قانونی و معتبر برای فعالیت در اینترنت است که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک به کسب و کارهای مختلف عرضه می‌شود.

علاوه بر اینماد، مجوزهای دیگری نیز برای بعضی از فروشگاه‌های اینترنتی ضروری است. مثلا اگر یک فروشگاه در زمینه رسانه‌های دیجیتال فعالیت کند، می‌تواند برای جلوگیری از ایجاد مشکل برای سایت مجوز سرآمد را دریافت کند. مجوزهای دیگری مثل مجوز ساماندهی، مجوز نظام صنفی رایانه‌ای و سایر مجوزهای اختصاصی برای کسب و کارهای اینترنتی نیز وجود دارند که می‌توانند باعث افزایش اعتبار یک سایت شوند.

وقتی وارد یک سایت فروشگاهی می‌شوید، اولین کاری که برای سنجش اعتبار آن باید انجام دهید این است که مجوزهای آن را بررسی کنید و مهم‌تر از همه ببینید که حتما اینماد داشته باشد.

درگاه پرداخت مطمئن

بعد از اینکه مجوزهای فروشگاه را چک کردید، نوبت به آن می‌رسد تا درگاه‌های پرداخت آن را بررسی کنید. درگاه‌های پرداخت زیادی در ایران داریم که همه آن‌ها زیر نظر قوانین ایران و بانک مرکزی فعالیت می‌کنند. از طرفی همه این درگاه‌ها نیز از شبکه شاپرک استفاده می‌کنند. برای این که اصالت و امنیت یک درگاه پرداخت را بررسی کنید، به موارد زیر دقت کنید:

 1. آدرس و لوگوی بانک صفحه درگاه با هم تطابق داشته باشند.
 2. آدرس اینترنتی درگاه از پروتکل ssl (عبارت HTTPS://) بهره‌مند باشد.
 3. آدرس درگاهی که در مرورگر می‌بینید با آدرس اصلی درگاه پرداخت یکی باشد.
 4. دقیقا از کلمه Shaparak (نه حروف کمتر نه حروف بیشتر) در دامنه استفاده شده باشد.
 5. می‌توانید یک بار اطلاعات کارت را نادرست وارد کنید. درگاه‌های مطمئن اطلاعات نادرست را متوجه می‌شوند.
 6. افزونه‌های ضد فیشینگ روی مرورگر خود نصب کنید.
 7. از آنتی ویروس فایروال استفاده کنید تا به شما اخطار دهد.

شما با بررسی موارد بالا می‌توانید اعتبار درگاه پرداخت در یک سایت فروشگاهی را بررسی کنید.

ویدیو، تصاویر و توضیحات با کیفیت محصول

با بررسی موارد بالا می‌توانید اعتبار یک سایت فروشگاهی را بررسی کنید. اما یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید برای انتخاب فروشگاه اینترنتی در نظر گرفت، این است که محصولات خوبی در آن فروشگاه به فروش برسد. از آنجایی که هنگام خرید از فروشگاه اینترنتی محصول مورد نظر را نمی‌بینید، باید نشانه‌های دیگری را برای کیفیت مناسب محصولات آن فروشگاه در نظر بگیرید.

یکی از مواردی که در این زمینه باید زیر نظر داشته باشید، این است که ویدیو، تصاویر و توضیحات با کیفیتی از محصول ارائه شده باشد. از طرفی وقتی تصاویر و توضیحات کامل و با کیفیتی از یک محصول در اختیار شما قرار گیرد، می‌توانید با خیالی راحت‌تر آن را انتخاب و خریداری کنید. پس اگر قصد خرید محصولی دارید، سعی کنید از فروشگاهی آن را تهیه کنید که ویژگی‌های مشخص و تصاویر باکیفیتی از آن محصول را به شما نشان داده باشد.

نظر خریداران محصول

مورد دیگری که برای انتخاب یک فروشگاه اینترنتی معتبر با محصولات مناسب باید در نظر بگیرید، نظری است که خریداران آن محصول داده‌اند. در اکثر سایت‌های فروشگاهی بزرگ، زیر هر محصول بخشی تحت عنوان دیدگاه‌ها قرار دارد که خریداران قبلی آن محصول می‌توانند تجربیات خود را درباره خرید محصول مورد نظر بنویسند. اگر محصولی را خواستید از یک فروشگاه اینترنتی بخرید، حتما بخش خریداران محصول را بررسی کنید.

صفحات درباره ما و تماس با ما

اما آخرین نکته‌ای که برای سنجش اعتبار یک فروشگاه اینترنتی می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید، صفحات درباره ما و تماس با ما هستند. صفحه درباره ما صفحه‌ای است که فروشنده در آن درباره خودش و کسب و کاری که دارد توضیحاتی را ارائه داده است. با خواندن مطالب این صفحه می‌توانید آشنایی بیشتری با کسب و کار و داستان آن‌ها داشته باشید.

از طرفی دیگر صفحه تماس با ما نیز راه‌های ارتباطی با فروشنده اینترنتی را به مشتری نشان می‌دهد. در این صفحه معمولا مواردی مانند شماره تلفن، ایمیل و آدرس شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد. با استفاده از این راه‌های ارتباطی می‌توان با فروشنده محصول ارتباط گرفت و سوالات مربوط درباره خود فروشگاه یا محصولاتی که در آن به فروش می‌روند را پرسید.

معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی

تا اینجای مقاله سعی کردیم تا مهم‌ترین نکات برای بررسی و انتخاب یک فروشگاه اینترنتی مطمئن را به شما معرفی کنیم. در این بخش نیز می‌خواهیم ۵ مورد از بهترین و موفق‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی ایرانی را به شما معرفی کنیم.

دیجی کالا

دیجی کالا معروف‌ترین سایت فروشگاهی ایران است که حدود ۱۵ سال پیش کار خودش را با فروش محصولات دیجیتال شروع کرد. این سایت به مرور محصولات دیگری نیز به فروشگاه اینترنتی خود اضافه کرد تا اکنون که تبدیل به بزرگ‌ترین مارکت پلیس ایران شده است؛ یعنی محصولات دیگر برای خود دیجی کالا نیستند، بلکه فروشنده‌های دیگری در این پلتفرم عضو می‌شوند و محصول خود را در آن به فروش می‌رسانند.

دیجی کالا به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مثل همکاری در فروش، فروش اقساطی و باز پس گیری محصول، همچنان محبوبیت بالایی در بین کاربران دارد. با این حال در چند صباح گذشته شکایت‌هایی نیز از نحوه ارسال و کم اهمیت شدن مشتری برای آن به گوش رسیده است.

مدیسه

مدیسه یکی از فروشگاه‌های اینترنتی لباس محبوب است که مالکیت آن مربوط به شرکت چای گلستان می‌شود. این سایت فروشگاهی بعد از رشدی که داشت، محصولاتی مثل لوازم‌التحریر را نیز به سبد محصولات خود اضافه کرد. این فروشگاه اینترنتی معمولا لباس‌های برند را در محصولات خود قرار می‌دهد و محصولات آن قیمت پایینی ندارند.

دیجی استایل

دیجی استایل نیز یکی دیگر از سایت‌های فروشگاهی لباس است که به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های دیجی کالا فعالیت می‌کند. دیجی استایل به واسطه قدرت و اعتباری که دیجی کالا دارد، خیلی سریع شناخته شد و کاربران زیادی نیز به آن جذب کند. برخلاف مدیسه، دیجی استایل لباس‌های با همه نوع قیمت و کیفیت دارد و می‌توان لباس‌های ارزان قیمت هم در آن تهیه کرد. این فروشگاه نیز یکی از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر است که کاربران زیادی را به خود جذب کرده است.

زنبیل

فروشگاه زنبیل نیز یکی از قدیمی‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی معتبر ایرانی است که از گذشته کاربران زیادی داشته است. این فروشگاه دسته‌بندی محصولات متنوعی دارد و می‌توانید در آن انواع محصول را پیدا کنید. این فروشگاه پشتیبانی خیلی خوبی دارد و از تمام محصولاتی که به کاربران خود فروخته است، پشتیبانی می‌کند.

اتما (قسطی)

و اما آخرین فروشگاه اینترنتی ایرانی معتبر که در این لیست به آن اشاره می‌کنیم، فروشگاه اینترنتی اتما است. اخیرا فروش اقساطی کالاها در اینترنت بسیار رایج شده است و بسیاری از فروشگاه‌ها نیز محصولات خود را به صورت اینترنتی می‌فروشند. اتما یکی از قدیمی‌ترین اقساطی فروش‌های فضای وب فارسی است که کاربران زیادی را نیز به خود جذب کرده است. فقط مسئله‌ای که وجود دارد این است که برای تهیه کالای قسطی از این سایت حتما باید ضامن کارمند داشته باشید.

نتیجه‌گیری؛ از فروشگاه معتبر خرید کنید

همان‌‌طور که در متن خواندیم، چند معیار مشخص هستند که با رعایت آن‌ها می‌توانید اعتبار فروشگاه اینترنتی که می‌خواهید از آن خرید کنید را بررسی کنید. از بررسی نماد اعتماد الکترونیکی و درگاه پرداخت معتبر تا نظر خریداران و توصیه افراد آشنا. در نهایت نیز ۵ مورد از معتبر‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی ایرانی را معرفی کردیم.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.