این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


امروزه تکنولوژی تقریباً در تمام ارکان زندگی ما و همین طور زندگی کودکان وارد شده است و بچه ها از سنین پایین یاد می گیرند چگونه با وسایل الکترونیکی و بازی های دیجیتالی وقت بگذرانند؛ ولی بارها و بارها گفته شده که این قبیل سرگرمی‎ها نه تنها برای کودکان مفید نیستند بلکه می ‎توانند اعتیاد آور باشند و علاوه بر آن آسیب‎ های جدی به برخی از اندام‎ های آن‎ ها نظیر چشم ها وارد کنند؛ هم چنین استفاده بیش از حد از بازی های ویدیویی می ‎تواند باعث کمی تحرکی در کودکان شود و خلاقیت آن ها را کاهش دهد. از این رو بازی با انواع اسباب بازی ها برای کمک به رشد جسمی و ذهنی کودکان به شدت توصیه می‎شود. در این مقاله علاوه بر معرفی اسباب بازی های مختلف تصمیم داریم تا برای شما بگوییم که انواع اسباب بازی پسرانه 8 ساله چه وسایلی می توانند باشند و باید چه خصوصیاتی داشته باشند، پس با ما همراه باشید.

اسباب بازی های مناسب برای کودکان

همیشه یکی از چالش های والدین خرید اسباب بازی برای کودکان است. اغلب افراد نمی دانند برای کودکان خود در سنین مختلف چه نوع اسباب بازی تهیه کنند؛ هم چنین کودکان دختر و پسر نیازهای متفاوتی دارند که پدر و مادرها می توانند با کمی دقت و توجه این نیازها را با انتخاب اسباب بازی های مناسب برآورده کنند، در سطور بعدی این مقاله به برخی کاربردهای اسباب بازی ها اشاره خواهیم کرد: 

 • اسباب بازی برای افزایش فعالیت بدنی و تحرک کودکان

در ادامه به اسباب بازی هایی اشاره خواهیم کرد که علاوه بر اینکه می توانند کودکان را سرگرم کنند و لحظات شادی را برای آن ها بیافرینند، هم چنین می توانند با افزایش تحرک و فعالیت های بدنی از آن ها در برابر افزایش وزن محافظت کنند و با تقویت عضلات آن ها، باعث رشد بیشتر کودکان شوند.

اسباب بازی های سوار شدنی

اسباب بازی های سوار شدنی و در رأس آن ها، وسیله های ماشین بازی، یکی از اسباب بازی های مورد علاقه کودکان چه دختر و چه پسر است. اسباب بازی های ماشین بازی برای سنین مختلف موجود هستند و می توان از اسباب بازی های چرخ دار پلاستیکی که برای کودکان کم سن ساخته شده است تا انواع ماشین شارژی را برای کودکان تهیه کرد. 

اسباب بازی های ماشین بازی که پلاستیکی هستند، اغلب به گونه ای ساخته می شوند که به اندازه کافی برای کودکان جذابیت داشته باشند، به عنوان مثال شبیه حیوانات طراحی می شوند و غالباً دکمه هایی روی آن ها قرار دارد که آن ها را تبدیل به یک وسیله موزیکال و جذاب برای بچه ها می کند. 

هم چنین این اسباب بازی ها از نظر ایمنی نیز کاملاً مطمئن هستند چرا که در قسمت جلویی آن ها معمولاً یک قطعه پلاستیکی تعبیه می شود که از واژگون شدن ماشین جلوگیری می‌کند. از آن جایی که این اسباب بازی ها رکاب دارند، عضلات پای کودک، با پا زدن و هدایت آن ها، تقویت می‌شود.

هم چنین در این بخش می توان به سه چرخه کودک و راکر کودک هم اشاره کرد که جزو اسباب بازی های سوار شدنی محسوب می شوند. از نظر فیزیکی ابعاد این سه چرخه ها معمولاً کوچک است و وزن زیادی ندارند ولی به گونه ای ساخته و طراحی شده اند که از ایمنی بالایی برخوردار باشند و کودکان بتوانند با رکاب زدن آن ها را به حرکت در بیاورند و نه تنها تحرک بیشتری داشته باشند، بلکه احساس استقلال کنند.

راکرهای کودکان در واقع الاکلنگ تک نفره هستند و سرگرمی خوب و لذتبخشی برای آن ها محسوب می شوند. از راکرهای کودکان در جاهای مختلف مانند خانه، زمین های بازی و مهدکودک ها می توان استفاده کرد. راکرها شیب ملایمی دارند که باعث می شود تا کودک بتواند به راحتی حرکت کند و تعادل خود را از دست ندهد.

راکرها معمولاً به شکل ها و رنگ های مختلفی طراحی و تولید می‎شوند و اگر از یک اسباب بازی فروشی معتبر خریداری شوند معمولاً کیفیت بالا و دوام زیادی دارند و به واسطه وزن کم آن ها،  قابلیت حمل آسانی دارند. کودکان با استفاده از انواع راکر نه تنها سرگرم می شوند بلکه به واسطه حرکت و جنب و جوش زیاد، رشد فیزیکی بهتری هم خواهند داشت.  

ولی اگر به دنبال انواع اسباب بازی پسرانه 8 ساله هستید، دوچرخه، ماشین شارژی و موتور شارژی می توانند پیشنهادات خوبی باشند. 

همان طور که می دانید، دوچرخه سواری یک ورزش هوازی بسیار محبوب در میان کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان است که نه تنها به تقویت و رشد عضلات پا کمک می کند، بلکه قدرت پاها را بیشتر می کند و باعث افزایش ظرفیت هوازی شش ها و تقویت عضله های قلب می شود. دوچرخه سوای تأثیر مستقیمی روی رشد کودکان می گذارد زیرا این بازی، نسبتاً یک فعالیت سخت محسوب می شود و از طرفی پدال زدن و تلاش برای حفظ تعادل باعث می شود که ارگان های مختلف در بدن کودکان هماهنگ کار کنند و نیم کره راست مغز تقویت شود علاوه بر آن می توان با استفاده از یک برنامه ریزی منظم نه تنها به سرگرم شدن و تخلیه انرژی کودکان کمک کرد بلکه از چاقی و اضافه وزن آن ها هم پیشگیری کرد.  

موتورهای شارژی هم یکی از پرطرفدارترین اسباب بازی های کودکان هستند و اگر به دنبال یک اسباب بازی پسرانه 8 ساله فوق العاده هستید، خرید موتور شارژی را به شما پیشنهاد می کنیم. 

موتورهای شارژی انواع گوناگونی دارند، برخی از آن ها طراحی ساده تری دارند و مسلماً از نظر قیمت هم مقرون به صرفه هستند و برخی دیگر کمی پیچیده تر هستند و کیفیت و دوام بیشتری دارند ولی به طور کلی می توان گفت که موتورهای شارژی غالباً دارای دو دسته هستند که کودکان می توانند با استفاده از آن تغییر جهت دهند و به هر طرف که دوست داشته باشند فرمان را بچرخانند و حرکت کنند. هم چنین در دو طرف موتور زیرپایی قرار دارد که ایمنی کودکان در هنگام موتور سواری را تضمین می کند و باعث می شود که کودک به زمین نخورد و زخمی نشود.  

کودکان پس از سوار شدن بر موتور می‌ توانند با فشار دادن یک استارت دکمه ای موتور را روشن کنند و آماده حرکت شوند. موتورهای شارژی خصوصاً برای پسربچه ها یک اسباب بازی استثنایی و منحصر به فرد تلقی می شوند و نه تنها باعث نشاط و شادی و سرگرمی آن ها می شوند بلکه از طریق این اسباب بازی کودک می تواند با قوانین راهنمایی و رانندگی هم تا حدودی آشنا شود. 

ماشین شارژی را می توان یک اسباب بازی رویایی برای کودکان، چه پسرها و چه دخترها دانست. والدین می توانند انواع ماشین شارژی را با قیمت های مختلف برای کودکان خریداری کنند و ضمن اینکه آن ها را با خرید چنین اسباب بازی متعجب و هیجان زده می کنند، باعث شوند که آن ها از کودکی قوانین حرکت در خیابان ها را فرا بگیرند. 

 • اسباب بازی برای تقویت قدرت تفکر و خلاقیت کودکان

درست به همان میزان که رشد جسمی کودکان و تقویت عضلات آن ها حائز اهمیت است، رشد فکری و تقویت قوه خلاقیت آن ها هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که کودکان تنها به واسطه برخورداری از یک ذهن فعال می توانند پا به دنیای بزرگسالی بگذارند و جایگاه خوبی از نظر شغلی و همین طور روابط اجتماعی کسب کنند. 

خوشبختانه امروزه انواع و اقسام بازی های فکری موجود هستند و پدر و مادرها می توانند با کمی دقت و توجه و با توجه به سن و سال کودکان خود بازی فکری متناسب را برای آن ها خریداری کنند. از جمله محبوب ترین و پر طرفدارترین بازی های فکری برای کودکان، لگو است. 

لگوها اسباب بازی های مناسبی برای کودکان هستندکه می توانند در تقویت و بهبود هوش و مهارت های مختلف آن ها مؤثر باشند.  به طور کلی اسباب بازی های ساختنی بستری مناسب برای شکل گیری هوش فضایی و قوه تجسم سه بعدی کودکان فراهم می‎کنند. لگوها هم چنین به رشد هوش ریاضی و منطقی و خلاقیت کودکان کمک می کنند و خلاقیت و اعتماد به نفس کودکان را ارتقا می دهند. 

قرار دادن اجزای لگو در کنار هم باعث هماهنگی بیشتر بین دست ها و چشم های کودکان می شود و به آن ها این امکان را می دهد تا یاد بگیرند که چطور با انگشتان خود کار کنند و قطعات را در کنار هم بگذارند و رویاهای خود را بسازند. 

لگوها در انواع مختلف برای گروه های سنی متفاوت موجود هستند. ولی به طور کلی برای کودکان بالای سه سال ساخته می شوند البته برای کودکان زیر سه سال هم اسباب بازی هایی وجود دارد که دارای قطعاتی است که باید در جای مناسب خود قرار گیرد و البته این قطعات در اندازه هایی ساخته می شوند که برای کودکان در آن سن قابل بلعیدن نباشند. 

لگو کلاسیک متداول ترین انواع لگوهایی هستند که برای کودکان در سنین مختلف طراحی و ساخته شده اند. لگوها نه تنها به شکل کلاسیک بلکه به اشکال مختلف دیگر نیز قابل تهیه هستند و برخی از آن ها مناسب پسر بچه ها و برخی دیگر مناسب دختر بچه ها  هستند. اگر شما هم به دنبال یک اسباب بازی پسرانه 8 ساله هستید، خرید یک لگوی هواپیما یا موتور و یا ماشین به شما پیشنهاد می شود.  

پازل ها از دیگر بازی های فکری پرکاربرد و مفید برای کودکان هستند. در واقع بهتر است بگوییم که پازل ها در انواع مختلف برای گروه های سنی مختلف اعم از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ساخته می شوند. 

از آن جایی که علاقه به ساختن و خلق کردن در سرشت همه انسان ها وجود دارد، کار با پازل و قرار دادن قطعات مختلف آن در کنار هم دیگر می تواند بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیز باشد و کودکان پس از ساخت پازل و تکمیل آن از نتیجه نهایی کار خود راضی خواهند بود و احساس غرور و اعتماد به نفس در آن ها افزایش می یابد.  از سوی دیگر چیدن قطعات مختلف پازل در کنار هم و چالش برای یافتن قطعه مناسب برای محل مورد نظر مهارت های شناختی کودکان و نوجوانان را بیشتر می کند و به آن ها کمک می کند تا در آینده بهتر بتوانند مهارت های حل مسأله را فرا بگیرند. به عبارت دیگر هنگامی که کودکان در تلاش هستند تا رنگ ها، اشکال و طرح های مختلف پازل را پیدا کنند، ادراک بصری آن ها تقویت شده و بهبود می یابد و چیدن قطعات پیدا شده در کنار هم، به آن ها کمک می کند تا بتوانند بین عصب و عضله یا به زبان ساده تر بین چشم و دست هماهنگی و ارتباط بهتری به وجود آورند. کار با پازل در واقع تمرینی برای بهبود حافظه بصری و حافظه کوتاه مدت کودکان است. 

اگر بخواهیم مزایای استفاده از پازل ها را نام ببریم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم: 

 1. ارتقای مهارت تمرکز و توجه 
 2. تقویت حافظه دیداری یا بصری
 3. تقویت حس لامسه و مهارت کار با انگشتان دست ها
 4. تشخیص تفاوت رنگ ها 
 5. تقویت مهارت های حل مسأله
 6. بهبود هماهنگی بین حس بینایی و حس لامسه در کودکان
 7. تقویت هوش ریاضی و منطقی
 8. تمرین صبر و بردباری 
 9. ارتقای اعتماد به نفس 

پازل ها انواع گوناگونی دارند و متناسب با سن کودکان طراحی و ساخته می شوند چنانچه بخواهید از اسباب بازی فکری پازل برای سرگرم کردن کودک خود استفاده کنید، می توانید با توجه به سن او یکی از مدل های پازل مکعبی، پازل فومی، پازل جعبه ای، پازل سه بعدی، پازل چوبی، پازل استوانه و … را تهیه کنید. هم چنین می توان پازل ها را یکی از بهترین انواع اسباب بازی پسرانه 8 ساله به حساب آورد.

سخن پایانی 

کودکان با بازی کردن چه از نظر جسمی و چه از نظر ذهنی رشد می کنند، به همین دلیل انتخاب اسباب بازی های هدفمند برای کودکان نه تنها به آن ها کمک می کند تا سرگرم شوند و اوقات مفرحی را بگذرانند، بلکه در تقویت و بهبود مهارت های مختلف فردی و اجتماعی آن ها نیز نقش به سزایی دارد. از این رو بهتر است پدر و مادرها در کنار اسباب بازی های پر تحرک از خرید اسباب بازی های فکری هم غافل نشوند.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.