این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


بیش از دو دهه است که اینترنت بخشی از فرهنگ تمام مردم جهان شده است. اینترنت و وسیله‌های متصل به آن همیشه در جیب شما هستند. حضور افراد در شبکه‌های اجتماعی هر روز پررنگ‌تر می‌شود و دوستی‌ها به واسطه این حضور، کمی تغییر داشته‌اند.

همه ما در یک مقطع زمانی احساس کردیم که “نه دوستی داریم و نه زندگی”، که این روزها با وجود شبکه‌های اجتماعی این موضوع بیشتر نمود پیدا کرده است. دوران چت‌روم‌ها و تعجب از اینکه آیا شخصی که پشت کامپیوتر قرار دارد واقعی است، گذشته است. اکنون می‌توانید به راحتی با دوستان خود چت ویدیویی داشته باشید، در هر کجا که هستید با آنها صحبت کنید و پیوندی دیجیتال با هم داشته باشید. حتی با وجود این شبکه‌ها و پیشرفت فناوری، فاصله معنا ندارد و می‌توانید دوست‌هایی داشته باشید که فرسنگ‌ها از هم دور هستید. اما آیا می‌توان به دوستی‌های آنلاین نیز همان ارزش و مفهوم دوستی‌های واقعی را داد؟

پاسخ این سوال را هم می‌توان بله در نظر گرفت و هم خیر. در هیچ کجای دنیا در تعریف کلمه «دوست» به این اشاره نشده که دوستی را تنها دوستی‌های آفلاین در نظر بگیرید. شما می‌توانید با فردی به صورت آنلاین ارتباط دوستی برقرار کنید و عمق دوستی شما، حتی از یک دوستی واقعی بیشتر باشد. این به این دلیل است که اینترنت به ما این امکان را داده تا افرادی را پیدا کنیم که علایق و عقاید مشابهی داریم. ممکن است دوستان واقعی خوبی داشته باشید، اما این احتمال نیز وجود دارد که برخی مسائل و مشکلات را نتوانید با آنها مطرح کنید. این موضوع می‌تواند یک راز باشد و یا اعتراف به اتفاقی. اما با این حال، دوستی‌های اینترنتی مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه به برخی از مزایا و معایب این مدل دوستی‌ها می‌پردازیم. ابتدا با مزایای آن شروع می‌کنیم:

منافع مشترک

به گفته ARABIA app، این فرصت برای افراد فراهم است که دوستانی را به صورت آنلاین پیدا کنند که اشتراکات زیادی با آنها دارند. علایق مشترک مانند یک یخ‌شکن قوی عمل می‌کند و البته، حتما هم نیاز نیست که در همه موارد اشتراک داشته باشید. گاهی اوقات، تفاوت‌ها می‌توانند باعث دوستی شوند، اما این علایق هستند که باب گفتگو میان دوستان را باز می‌کنند.

راهی کم هزینه برای دوستی

لازم نیست حتما با دوستی که به صورت آنلاین پیدا کردید سینما بروید، بیرون غذا بخورید یا به خرید بروید. این امکان برای شما فراهم است که هنگام استراحت روی مبل خانه خود، زمانی که می‌خواهید به رختخواب بروید، در حالی که مشغول به کار هستید و غیره با آنها صحبت کنید. این بدان معنا نیست که باید برای معاشرت با یک دوست واقعی پول خرج کنید، اما در این روش نیاز به هزینه‌ی زیاد برای آشنایی با دوست خود ندارید و تنها هزینه مربوط به اینترنت می‌شود.

روشی سریع برای آب‌کردن یخ‌ها

شاید بهترین چیز در مورد دوستی‌های اینترنتی این است که راحت‌تر می‌توان گفتگو را شروع کرد. اگر درونگرا و خجالتی هستید یا دوست ندارید با غریبه‌ها صحبت کنید، همیشه اولین حرکت‌ها برای شما سخت است. در فضای آنلاین، نوشتن اولین نظر یا ارسال اولین پیام برای بیشتر افراد آسان‌تر است. برای نوشتن پیام خود می‌توانید زمان بگذارید و جملات بهتری ارسال کنید. مطمئنا این به معنای وجود ترس از صحبت کردن با فردی غریبه نمی‌شود و تنها، به معنای ساده‌تر بودن صحبت در فضای آنلاین است.

آشنایی سریع‌تر

اکثر افراد در زمان صحبت و گفتگوی آنلاین، راحت‌تر هستند. آنها در مورد معایب خود، بیماری‌های روانی خود، از آنچه می‌ترسند و غیره صحبت خواهند کرد. در زندگی واقعی، صحبت کردن درباره برخی چیزها سخت است. اما به دلیل راحت‌تر بودن برقراری ارتباط به صورت آنلاین، می‌توانید خیلی سریع‌تر از زندگی واقعی در مورد افراد اطلاعات کسب کنید.

دوستی‌هایی به وسعت جهان

دور بودن از هم برای برخی، یک نقطه ضعف است. اگر شما در آمریکا زندگی می‌کنید و شخص دیگری در بریتانیا زندگی می‌کند، قرار نیست پیاده به خانه آن شخص بروید تا با او آشنا شوید. دوستی با افراد از فرهنگ‌های مختلف می‌تواند یک تجربه‌ی جذاب باشد. شما می‌توانید در مورد فرهنگ آنها بیاموزید و آنها می‌توانند از شما یاد بگیرند. حتی این فرصت برای شما فراهم است که روزی به کشور دوست خود سفر کنید و از نزدیک با او و فرهنگش آشنا شوید.

روش‌های متعدد برای برقراری ارتباط

لزومی ندارد که در دوستی‌های اینترنتی خود را محدود به ارسال پیام متنی کنید. می‌توانید با کمک گوشی خود و یا از طریق نرم افزارهای لپتاپ خود، با دوست خود ارتباط تصویری برقرار کنید. شما دو نفر می‌توانید در شهر قدم بزنید و با یکدیگر صحبت کنید. با پیشرفت فناوری، روش‌‌های مختلفی برای برقراری ارتباط با افراد جدید دارید و می‌توانید دوستی‌های پایدار به وجود آورید.

این مواردی که عنوان کردیم، مزایای دوستی‌های اینترنتی هستند. اما مسلما این روش دوستی معایبی نیز دارد. در ادامه درباره معایب دوستی‌های اینترنتی خواهیم گفت.

سختی در پاتوق کردن

حتی اگر دوست آنلاین شما فقط چند ساعت از شما فاصله داشته باشد، احتمال اینکه آخر هفته را برای دیدار او بروید خیلی کم است. شما دو نفر زندگی خود دارید و ترتیب دادن یک ملاقات با دوست آنلاین می‌تواند دشوار و پرهزینه باشد. همان‌طور که در بالا ذکر شد یک ویژگی مثبت برای دوستی‌های اینترنتی، این است که می‌توانید زندگی خود را بدون این قرارملاقات‌ها سپری کنید و به دوستی خود نیز ادامه دهید.

ارتباط نادرست

در حالی که اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید با کمک آنها چت و تماس تصویری داشته باشید، اما این کار برای تمام دوستی‌ها مناسب نیست. این امکان وجود دارد که دوست شما در شهری زندگی کند که امکان تماس تصویری با او را نداشته باشید و دوستیِ شما، تنها به ارسال پیام متنی منتهی شود.

مشکل متن این است که نمی‌توان با کمک آن به خوبی ارتباط برقرار کرد. زبان بدن و لحن صدا در آن وجود ندارد. می‌توانید از ایموجی‌ها استفاده کنید، اما این کار نیز همیشه مفید نخواهد بود. در پیام‌های متنی و چت‌ها، امکان توهین نیز بیشتر است و در این مدل ارتباطات، اتفاقات ناخوشایندی رخ خواهد داد.

آشتی کردن‌های سخت

اگر قرار است برای مدت طولانی با کسی دوست شوید، احتمال دعوا نیز وجود دارد. چه اختلاف نظر باشد چه سوء تفاهم، امکان عصبی شدن از دوست خود در مدل اینترنتی بسیار بیشتر است. به خصوص اگر شما دو نفر دوستان مشترک داشته باشید.

با توجه به موضوع بالا، این احتمال نیز در دوستی‌های اینترنتی بیشتر است که خیلی راحت دوستی خود را تمام کنید و سراغ افراد دیگر برای آشنایی بروید. در زمان دعوا، هیچ تلاشی برای برگرداندن دوستی نخواهید کرد و خیلی راحت دکمه بلاک را خواهید زد. شاید دلیل این کار، همان عدم وجود عاطفه و محبتی است که دوستان واقعی در دیدارهای رودررو به هم می‌دهند.

ناپدید شدن ناگهانی دوست اینترنتی

اگر در فضای آنلاین دوستی دارید، احتمالا تا به امروز تجربه ناپدید شدن ناگهانی او را داشته‌اید. برخی افراد دوست دارند تا مدتی ار فضای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرند  و به همین منظور، مجبور می‌شوند تا تمام حساب‌های کاربری خود را غیرفعال کنند. بنابراین، دوستی‌های اینترنتی ممکن است به یک دکمه متصل باشند و با زدن آن دکمه، همه چیز از بین خواهد رفت. این نمونه عالی از قرار دادن تمام تخم‌مرغ‌های خود در یک سبد است. به این معنا که نباید تمام دوستان خود را اینترنتی پیدا کنید و تمام دوستی‌های خود را به فضای آنلاین منتقل کنید.

احتمال دروغ گفتن

کلیشه دروغ گفتن در دوستی‌های اینترنتی ممکن است کمی اغراق آمیز باشد، چرا که امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که تمام اطلاعات و تصاویر واقعیت‌ها را آشکار می‌کنند. اما در مورد دوستی‌های اینترنتی، بیشتر از دوستی‌های واقعی باید احتیاط کنید. در این دوستی‌ها باید قبل از هر کاری از تمام حرف‌هایی که زده می‌شود، اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی

دوستی در هر مدلی می‌تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. دوستی‌های اینترنتی شباهت کمی نسبت به دوستی‌های واقعی دارند، اما این باعث نمی‌شود که آنها را کاملا رد کنیم. در مورد هر مدل دوستی، باید محتاط باشید و سراغ افرادی بروید که اشتراکات بسیاری با هم دارید.

ARABIA in Google Play

ARABIA (iOS)


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.