این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


به نظر شما چه تفاوت هایی میان بازی پابجی موبایل و کالاف دیوتی موبایل وجود دارد؟ ایا میان پابجی و کالاف تفاوت یا شباهتی وجود دارد؟ به نظر شما کدام بازی بهتر از دیگری است؟

در این مطلب سعی داریم بفهمیم که که آیا می شود مقایسه کالاف دیوتی موبایل با پابجی را بیان کرد یا نه؟ با ما همراه باشید. 

در این جا به موارد اشاره می کنیم:

  • گرافیک      
  • نقشه های بازی 
  • گیم مود
  • سیستم های بازی از ارتقا یا ویژگی ها

معرفی بازی pubg mobile 

بازی پابجی موبایل توسط استودیو بازی سازی Tencent Games در ابتدا برای کنسول و سپس برای بخش موبایل طراحی شده است. این بازی در سال 2017 توانست محبوبیت عظیمی را تا به امروز کسب کند. 

سبک بازی اکشن است و پلیرها به صورت دسته ای صد نفره وارد نقشه های پابجی می شوند و به مبارزه می پردازند. فضا واقعی گونه و گرافیک محشر این گیم همراه با مپ های متفاوت همچنین چالش های هیجان انگیز حس خوبی را به گیمرها موبایل داده است که باعث محبوبیت روزافزون آن شده است.

در دوران کرونا آمار این بازی به خوبی نشان دهنده محبوبیت و طرفداری زیادی گیمرهای بخش موبایل است که توانسته است رتبه های بالا در محبوب ترین ها را کسب کند.  

معرفی بازی call of duty mobile 

بازی کالاف دیوتی بیش از دو دهه است که در بخش کنسول و پی سی محبوبیت دارد اما عمر فعالیت این بازی در بخش موبایل از سال 2019 است. این بازی در دو بخش بتل رویال و مولتی پلیر محبوبیت عجیبی دارد. این بازی  توسط شرکت tencent و activision ساخته شده است همچنین بسیاری از مپ هایی که در نسخه کنسول میباشد در نسخه موبایل نیز قرار دارد. بازی کالاف دیوتی موبایل دارای مود ها و گیم پلی  مختلف هم در بخش بتل رویال و هم در مولتی است که تجربه هیجان انگیزی برای بازیکنان ایجاد میکند.

مقایسه کالاف دیوتی موبایل با پابجی

مقایسه گیم پلی دو بازی 

بسیاری از چیز ها در گیم پلی این دو بازی  شبیه هم هستند مانند : کوچک شدن نقشه, بعضی از وسایل نقلیه و لوت کردن در ساختمان ها و… اما محیط و سبک بازی این دو بسیار متفاوت است 

پابجی دارای بخش بتل رویال و ارکید است که مود های کمی دارد بنابراین هر کسی که پابجی بازی می کند اولویتش بخش بتل رویال آن است. در مقابل بازی کالاف موبایل مود های مختلف  مانند frontline، deathmatch، domination و… را دارد.

 مقایسه دیگر در این بخش این است که برای پابجی بعد از چند وقت بخش چند نفره ایجاد شد ولی کالاف موبایل از همان ابتدای تاسیس دارای این بخش بود.

در بخش بتل رویال این دو بازی، پابجی از نظر تعداد نقشه زیاد به همراه با چالش ها، برتری زیادی نسبت به کالاف موبایل دارد؛ در مقابل کالاف با داشتن تک نقشه دارای تجهیزات جنگی و ماشینی نظیر کلاس ها، جعبه های اسلحه، هلیکوپتر، تانک و… است و همچنین می توانید هم تیمی خود را پس از مرگ به بازی برگردانید.

به همین دلیل بازی کالاف موبایل جدی تر و سخت تر از پابجی است چون شما در شروع بازی یه مامور ویژه همراه با چاقو هستید که باید با استفاده از تجهیزاتی که در اختیار دارید و با داشتن استراتژی جنگ برای بقای خود و هم تیمی تان تلاش کنید.

 در حالی که در pubg شما یک آدم معمولی همراه با اسکین و لباس های خفن هستید و در شروع بازی با دست ها خالی و چابکی زیاد خود را نجات و برای زنده ماندن تلاش می کنید که این سبک برخلاف کالاف حالت سرگرم کننده را به دنبال دارد.

بسیاری از امکانات در گیم پلی این دو بازی  شبیه هم هستند مانند : کوچک شدن نقشه, بعضی از وسایل نقلیه و لوت کردن در ساختمان ها، اما محیط و سبک بازی این دو بسیار متفاوت است 

به لحاظ رابط کاربری سخت است که بتوان به راحتی تمایز قائل شد. با این حال اگر شما به دنبال یک بازی کندتر و تاکتیکی تر هستید پابجی گزینه مناسبی است اما اگر به دنبال بازی سریعتر و هیجان انگیز تر هستند کالاف گزینه خوبی است. 

امکانات COD قابلیت شخصی سازی بهتری نسبت به pubg دارند. همچنین توسعه دهندگان این بازی هر هفته پاسخگوی نیاز کاربران هستند.  بازیکنان با خرید cp کالاف دیوتی به خوبی می توانند این شخصی سازی را فعال کنند. 

گرافیک بازی 

پابجی موبایل از موتور گرافیکی آنریل انجین 4 به عنوان موتور اصلی بازی استفاده می کند. برخلاف آن کالاف از یک موتور با محوریت یونیتی بهره می برد. 

به همین دلیل است که موتور آنریل انجین پابجی محیط واقعی و طبیعی را نسبت به موتور یونیتی به کار برده شده در کالاف ایجاد می کند. 

در پابجی جزییات نسبت به بازی کالاف بهتر نمایش داده می شوند و حالت محیط روان و آزادانه دارد در حالی که کالاف محیط را زیبا جلوه می دهد اما وضوح ندارد ولی حالت های انفجار و تخریبی بهتر از پابجی نشان می دهد. همانطور که گفتیم واقع گرایانه بودن پابجی نسبت به کالاف بیشتر است. 

رابط کاربری و بروزرسانی ها: 

به جرات می توانیم بگوییم که رابط کاربری و حسی که به گیمر ها انتقال داده می شود در هر دو بازی بسیار جذاب و هیجان انگیز است امکانات و قابلیت های خوبی برای مبارزه ارائه می دهند. 

در هر دو بازی سلاح ها و تجهیزاتی ( چه به صورت رایگان و چه با خرید یوسی پابجی موبایل و سی پی کالاف دیوتی) کاملا حس جنگندگی و هیجان را به گیمرها و پلیرها می دهد. 

شاید تنها تفاوتی که میان پابجی و کالاف وجود دارد آپدیت های زود به زود کالاف است که گاهی به صورت هفتگی نیز اتفاق می افتد و ویژگی ها و ماموریت های جدید را ارائه می کند. 

نکته پایانی

به لحاظ قدمت و سابقه حضور بازی کالاف دیوتی نسبت به بازی پابجی بیشتر است. مجموعه cod چیزی در حدود دو دهه است که فعالیت مستمر دارد و بین اکثریت گیمرها شناخته و مشهور است اما پابجی یک بازی جدید و تازه وارد است. 

به لحاظ گرافیکی و رابط کاربری واقع گرایانه بودن پابجی بر کالاف می چربد ولی خوب امکانات کالاف مانند هلی کوپترها، وسایل نقلیه و… بیشتر است. 

این دو بازی به صورت رایگان در اختیار بازیکنان و پلیرها در مارکت هایی مانند گوگل پلی و اپ استور قرار گرفته اند و از طریق پرداخت درون برنامه ای قابلیت شخصی را دارند. 

گیمرها و پلیرها می تواند با خرید پول های مخصوص به این دو بازی (cp و uc) از یکی از معتبرترین وبسایت های ایران گیم جم تمامی این پرداخت ها را به ریال انجام دهند و دیگر نگرانی از بابت دلار و محدودیت های پرداخت نداشته باشند. 


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.