بازی های ریسینگ موبایل نه تنها در بازار های جهانی بلکه بین بازیکن های ایرانی هم طرفدارای زیادی دارند. عناوینی که عمدتا یا درگ ریسینگ هستند و یا با الهام از بازی معروف Traffic Racer سعی می کنند یک تجربه جذاب به مخاطبین هدیه بدهند.

دنده دو یا همان 2nd Gear عنوانی است که ارکا گیمز آن را تولید و استودیوی فن افزار شریف آن را منتشر کرد. استودیوی ارکا گیمز بعد از ساخت دنده دو و موفقیت های بدست آمده، حالا با «دنده دو: ترافیک» تصمیم گرفته با الهام از بازی هایی همچون Traffic Racer کاربران خود را با یک بازی متفاوت نسبت به سری قبلی شگفت زده کند.

اما آیا این توسعه دهنده توانسته به هدفش برسد و همانند دنده دو از آن به عنوان یک بازی موبایلی ایرانی موفق یاد شود؟ بگذارید از همین ابتدا خیال تان را راحت کنیم، جواب مثبت است.

دنده دو، تجربه زیبای یک هیجان

شاید ترافیک از نظر گیم پلی و وجود المان های خلاقانه به اندازه دنده دو که درسبک درگ ریسینگ بود نباشد
اما به واسطه حضور ویژگی های جذابش می تواند برای ساعت ها سرگرم تان کند.

پیروزی در بازی های درگ ریسینگ یعنی در بهترین زمان ممکن دنده عوض کنیم و با استفاده به موقع از نیتروژن این پیروزی را قطعی کنیم اما در عناوین رانندگی پیروزی به عوامل خیلی بیشتری بستگی دارد که مدیریت و استفاده به موقع از تمامی آن ها را هنگام انجام بازی می طلبد؛ چه زمانی باید ترمز را فشار دهید، از بوق استفاده کنید و یا تغییر جهت بدهیم. ترافیک هم در دسته دوم قرار می گیرد.

 

مدل سازی های گاراژ، پیست ها و بخصوص ماشین ها با کیفیت بالایی انجام شده است. صدا گذاری بازی در سطح قابل قبولی قرار داشته و امیدواریم با تغییراتی در بخش موسیقی و صدای موتور که بعد از مدتی جای خود را به یک صدای خیلی تکراری و گاها آزار دهنده می دهد، سطح کیفی صداگذاری ارتقا یابد.

قابلیت اسپورت کردن و تقویت ماشین ها یکی دیگر از قسمت های جذاب ترافیک است که ارکا گیمز همانند محصول قبلی خود به خوبی به آن ها توجه کرده و با وجود آیتم های فراوان برای شخصی سازی، می توانید تغییرات زیادی روی اتومبیل ها بدهید.

بازی موبایلی دنده دو

دنده دو ترافیک 5 نوع گیم پلی متفاوت دارد:

1- مرحله ای

نخستین بخشی است که کاربر را به خود جذب کرده و شباهت زیادی هم به بازی Traffic Rider دارد. شما طی انجام مراحل مختلف، ماموریت های را نیز باید انجام دهید که متاسفانه این ماموریت ها به اندازه کافی متنوع نیستند و بعد از مدتی تکراری می شوند.

2- بی پایان

در این قسمت باید بدون برخورد با ماشین ها به حرکت ادامه دهید که این حرکت برای تان با نام مسافت طی شده به عنوان نوعی رکورد ذخیره می شود. همچنین در این اینجا همانند تمامی قسمت های دیگر مویی کشیدن (حرکت با فاصله کم بین ماشین ها) برای شما جوایزی را به ارمغان می آورد که با تداوم این حرکت در فواصل زمانی کوتاه این جوایز را با ارزش تر کنید.

3- زمان دار

بخشی که زمان بزرگترین دشمن بازیکن برای کسب بیشترین رکورد است. جایزه مویی کشیدن در این مرحله صدم های ثانیه ای هستند که با کسب متداوم آن ها می توانید رکورد بهتری از خود به جا بگذارید.

4- تفریحی

در این بخش آزادانه به ماشین سواری بپردازید و توانایی های خود را بهبود ببخشید.

5- روزانه

بخش آخر که روزانه نام دارد مشابه Event Mode موجود در بازی های پر طرفدار کنونی است. هر روز یک سری ماموریت مشخص به کاربر داده می شود که انجام آن ها سکه هایی را برای او به همراه خواهد داشت.

z4 در دنده دو

در گیم پلی بازی خوشبختانه به ریزه کاری های مهم به خوبی توجه شده است. هندلینگ مناسب و مشهود بودن تاثیرات ارتقا ها و یا استفاده از ماشین های قوی تر از مواردی هستند که در این قسمت می توان از آن ها یاد کرد.

تنوع خوب ماشین ها که در سایز های مختلفی در بازی وجود دارند باعث شده کاربر نه تنها از مشاهده موانع خسته نشود بلکه بتواند به یک تجربه جالب از حرکت و پشت سر گذاشتن آن ها برسد؛ با ماشین های گوناگونی همانند اتوبوس مسافربری، کامیون یا خودرو های سواری کوچک و بزرگ می توانید رانندگی کنید.

مدل پراید lowpoly

البته با وجود تمام المان های مثبت بازی، مشکل رایج اکثر عناوین مشابه در دنده دو همچنان صدق می کند و جا به جایی بین لاین ها حس مصنوعی بودن را به کاربران القا می کند و این حس منفی وقتی به اوج خود می رسد که شما از دوربین داخل خودرو برای بازی کردن استفاده می نمایید.

شاید با گذشت زمان و ضعف موسیقی که به آن اشاره کردیم باعث شود که شما به منو تنظیمات مراجعه کنید و صدای موسیقی بازی را خاموش کنید. البته قطعا گیم پلی این بازی می تواند به خوبی شما را برای ساعت ها سرگرم کند.

جمع بندی

در پایان لازم است این گونه صحبت های خود را به پایان برسانم که دنده دو: ترافیک به کمک همه المان ها و نکات مثبت خود که نسبت به نقاط ضعف بازی برتری چشم گیری دارند می تواند یکی از بهترین ریسینگ های ایرانی باشد و یا حتی در بین بهترین بازی های موبایلی امسال قرار بگیرد.