در ادامه مجموعه مقالات “وقت آن رسیده داده محور بازی بسازید” پس از بررسی General KPI’s و Engagement KPI’s و Financial KPI’s به سراغ دسته جدیدی از KPIها می رویم.

این KPIها مربوط به تجربه کاربر از محصول ما هستند و ضروری است که آنها را به دقت بررسی کنیم تا متوجه کیفیت محصول باشیم.

شاخص‌های تجربه کاربری یا User experience KPIs

این KPI ها مربوط به تجربه کاربر از محصول هستند. تجربه کاربر قطعا مهمترین عامل موفقیت یا عدم موفقیت یک محصول خواهد بود بنابراین بسیار پر اهمیت هستند.

بنابراین استفاده از KPI های مربوط به تجربه کاربری ،رصد کردن آن ها و ارتقا محصول بر اساس بازخوردهای حاصل از آن ها بی شک مهمترین اقدامی است که شما به عنوان یک توسعه دهنده باید انجام دهید.

طراحی Ux

#33 Load Time

این شاخص مدت زمانی که طول می کشد تا یک اپلیکیشن یا بازی مثلا روی یک گوشی بارگذاری شود یا به اصطلاح بالا بیاید را نشان می دهد. به تعبیر دقیق تر مدت زمانی که از انتخاب اپ یا بازی توسط کاربر می گذر تا اپ یا بازی آماده کار شود مد نظر است. البته این موضوع را می توان برای صفحات مختلف بازی نیز لحاظ کرد یعنی مدت زمانی که طول می کشد کاربر از یک صفحه به صفحه دیگر برود.

واضح است که هرچقدر این میزان کمتر باشد یعنی محصول شما سریع تر است و کاربر تجربه بهتری از کار با آن به دست خواهد آورد.

#34 Devices

یک شاخص ساده ولی مهم دیگر در ارزیابی تجربه کاربر رصد نوع سخت افزار کاربر یا اصطلاحا دیوایس کاربر است،اطلاعاتی از قبیل این که چه تعداد از کاربران ما iOS استفاده می کنند،چه تعداد Android و یا از گوشی هوشمند استفاده می کنند یا تبلت و اطلاعاتی از این دست در این قسمت جای می گیرند.

به وسیله رصد این اطلاعات می توان محصول را بهینه سازی کرد تا کاربر تجربه بهتری از محصول داشته باشد.

طراحی تجربه کاربری برای موبایل

#35 Carriers

همانطور که اطلاعات مربوط به دیوایس کاربران برای ما اهمیت دارد اطلاعات مربوط به خود آن ها نیز برای ما جذاب است مثلا این که چه تعدا از کاربران ما دختر و چه تعداد پسر هستند ،کاربران ما از چه سنینی هستند و یا این که تقسیم بندی کاربران ما از لحاظ جغرافیایی چگونه است.

بررسی این اطلاعات کمک می کند تا شما به عنوان یک توسعه دهنده هوشمندانه تر فرایند ارتقا محصول را پیش ببرید.

#36 OS

مسئله سیستم عامل همیشه هم برای توسعه دهنده و هم برای کاربر مسئله ای پر  از بحث و سوال بوده است،آیا IOS بهتر است یا Android ؟ کدام نسخه بهتر و پایدار تر است؟ و سوالاتی از این دست. البته بدیهی است شما به عنوان توسعه دهنده برای این که کاربران بیشتری را پوشش دهید نیاز دارید تا هر دو نسخه را با کیفیت عالی بسازید اما به هر حال این سوالات اولویت بندی در روال تولید را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در ابتدا که آماری از کاربرانتان ندارید تحقیق از استور های مختلف به شما در این موارد کمک خواهد کرد،مثلا بررسی گزارش های فصلی کافه بازار یا سایر استور ها راه گشا خواهد بود.

تجربه کاربری در موبایل

#37 Screen Dimension/Resolution

این که دیوایس های کاربران شما چه ابعادی برای صفحه نمایش دارند خیلی مهم است چون این موضوع در ابعاد مختلف طراحی تاثیر گذار است و اگر به آن توجه نکنید تبعات جبران ناپذیری را برای محصول شما به دنبال خواهد داشت. خصوصا وقتی می خواهید مثلا یک ویژگی جدید را در آپدیت اضافه کنید کلی زحمت می کشید و زمان صرف می کنید ولی ممکن است کاربرانتان از این زحمات شما به یک تجربه ضعیف و بی کیفیت دست یابند فقط به خاطر این که به رزولوشن غالب کاربرانتان توجه نکردید و این امر تاثیر مستقیمی بر روی crash ها و uninstall ها می گذارد.

#38 Permissions Granted

این شاخص بیان کننده مجوز های دسترسی ای است که کاربران به محصول شما می دهند. شما باید در این مورد از گرفتن دسترسی های غیر مرتبط و اضافی جدا خودداری کنید.

چک لیست تجربه کاربری

تاکنون KPI های مختلفی همچون General KPIs و Engagement KPIs و Financial KPIs رو بررسی کردیم و اینجا هم در مورد User Experience KPIs صحبت کردیم. در مقاله بعدی هم قصد داریم تا مطالب مهمی در مورد Marketing KPIs بیان کنیم پس با ما همراه باشید.