در ادامه مجموعه مقالات “وقت آن رسیده داده محور بازی بسازید” پس از بررسی General KPIs و Engagement KPIs و Financial KPIs و UX KPIs حالا نوبت بررسی شاخص های کلیدی عملکردی بازاریابی است؛ با ما همراه باشید تا در این مقاله بیشتر راجع به این دسته از شاخص ها بحث کنیم.

شاخص های کلیدی عملکردی بازاریابی یا Mobile App Marketing KPIs

شاخص های ارزیابی متعددی وجود دارد که می توان به وسیله آن ها عملکرد را در مرحله بازاریابی مورد بررسی قرار داد. ما از بین این شاخص ها مواردی را انتخاب می کنیم که احساس می کنیم برای ارزیابی این فرایند مناسبت تر هستند و میزان رشد کاربران محصول، نحوه شیوع پیدا کردن آن (virality)  و چگونگی انتشار بربستر شبکه های اجتماعی را ارزیابی می کنند. به صورت طبیعی پس از طی کردن مرحله تولید محصول ضروری است تا در مرحله پسا تولید آمار ها و گزارشات مربوط به تبلیغات پولی و تغییرات وضعیت دانلود ها، کاربران روزانه و… را بررسی کنید و تصمیمات جدید را با توجه به تحلیل داده های قبلی بگیرید.

kpiهای مارکتینگ

#39 install source (Attribution)

منظور از attribution شناسایی منابع جذب کاربر است؛ مثلا یک سری از کاربران از طریق تبلیغات گوگل ادز با محصول ما آشنا می شوند و آن را نصب می کنند برخی دیگر از سرچ کافه بازار کمک می گیرند و… توجه به این شاخص تعیین می کند که چه میزان از کاربران ما با صرف هزینه محصول ما را نصب کردند چه تعداد به صورت ارگانیک به ما اضافه شدند، کدام کمپین ها بهتر جواب داده اند و به صرفه تر هستند و کدام کمپین ها موفق نبوده اند، کاربران کدام استور بیشتر نسبت به محصول ما اقبال داشتند و کدام استور ها بازدهی کمتری داشتند، تعیین دقیق این که چه تعداد کاربر از چه طریقی به محصول ما دستیافته اند بسیار ضروری است و استراتژی های بازاریابی را تحت تاثیر قرار می دهد.

#40 virality and K factor

Virality یا شیوع پیدا کردن محصول شما نکته ای بسیار کلیدی در موفقیتتان است؛ در تعابیر مربوط به بازاریابی بعضا از آن با عنوان word of mouth   هم یاد می شود که تعریف دقیقی نیست ولی به هر حال مصطلح است. virality به روش ها گوناگونی اندازه گیری می شود و نظریات متفاوتی در مورد آن مطرح است، ولی یکی از رایج ترین روش های این کار محاسبه فاکتور K است.

K از حاصل ضرب چند عامل در یک دیگر به دست می آید که در تصویر زیر ملاحظه می کنید.

marketing kpi

#41 channel breakdown

این شاخص بیان کنند محدوده و تنوع کانال هایی است که کاربر برای رسیدن به محصول شما به آن ها دسترسی دارد. طبیعتا تنوع این کانال ها برای دسترسی به محصول این امکان را به کاربر می دهد تا مسیری که راحت تر است را برای دریافت محصول انتخاب کند، البته نکته ای که باید بسیار به آن توجه کنید این است که کاربران کانال ها مختلف رفتار های متفاوتی از خودشان بروز می دهند فرضا به عنوان مثال ممکن است کاربرانی که از تلگرام می آیند تعدادشان بیشتر باشد ولی در محصول شما کمتر خرج کنند و در مقابل مثلا کاربرانی که از اپ استور محصول شما را نصب می کنند کمتر باشند ولی در اپلیکیشن یا بازی شما بیشتر خرج کنند، بنابر این باید رفتار کاربران هر کانال به دقت رصد شود.

مارکتینگ در بازی

#42 Geo-metrics

همانطور که از عنوان این شاخص قابل برداشت است، بیان کننده تراکم کاربران با توجه به منطقه جغرافیایی است، که این موضوع مثلا روی زبان کاربران، پرداخت درون برنامه ای، محتوای مناسب از لحاظ فرهنگی و صد ها پارامتر دیگرتاثیر گذار است. استور ها به صورت منظم فصلی یا سالانه آماری منتشر می کنند که میزان اقبال کاربران به سبک ها ودسته بندی های مختلف بازی و اپلیکیشن را نشان می دهد که طبیعتا استفاده از این آمار به تعیین استراتژی های بهتر بازاریابی کمک خواهد کرد.

#43 Demographics

جنسیت، قومیت و یا سن مخاطبان اطلاعات جمعیتی یا demographic شما هستند؛ رصد دقیق این اطلاعات به شما برای ارزیابی این که کار درستی را انجام می دهید یا نه خیلی کمک می کند. مثلا اگر متوجه شدید که بیشتر مخاطبان شما دختران سن 15 تا 18 سال هستند آنگاه باید تبلیغات متناسب آن ها را طراحی کنید نه تبلیغی که برای مثلا پسران 20 تا 25 سال مناسب است!

#44 cohort analysis

کاربران هر محصول را می توان به گروه های متعددی تقسیم کرد، مبنای این تقسیم بندی می تواند ویژگی های رفتاری، جغرافیایی، فرهنگی، رده سنی و… باشد. این گروه بندی ها و رصد دقیق اتفاقات هر کدام می تواند اطلاعات ارزشمندی در رابطه با کاربران فعلی شما بدهد و استراتژی های تولید محتوا، مارکتینگ و یا هر چیز دیگری را دستخوش تغییر قرار دهد.

#45 Behavioral Metrics

بررسی رفتار های کاربر در محصول شما چون مخصوص محصول شما است اطلاعات ارزشمندی به دست می دهد. این شاخص را می توان به دو بخش تقسیم کرد، یک این که کاربر چگونه به محصول شما رسیده و آن را نصب کرده و دوم این که او پس از نصب چه رفتاری انجام می دهد. شما به وسیله رصد این اطلاعات می توانید پروفایل های مختلفی ایجاد کنید و کاربران مختلف را در آن دسته بندی کنید و تولید محتوا و مارکتینگ را دقیق تر و برمبنای این پروفایل ها انجام دهید.

#46 keyword

منظور از این شاخص عبارات و کلماتی کلیدی است که کاربران برای رسیدن به محصول شما آن ها را جست و جو می کنند، رصد این شاخص به شما کمک می کند تا در توضیحات محصولتان به صورت هوشمندانه ای از این عبارات استفاده کنید و زودتر خودتان را جلوی چشم کاربر قرار دهید، در این رابطه توجه به کلید واژه هایی که رقبای شما استفاده می کنند هم خالی از لطف نیست. این شاخص ذیل مفهوم بهینه سازی استور یا App Store Optimization قرار می گیرد که موضوع بسیار مفصلی است که شرح آن به مقالات مستقلی نیاز دارد که امیدواریم به زودی بتوانیم این مضووع را هم پوشش بدهیم.