بازی‌های ویدیویی همگی به هدف تفریح و یا گذراندن اوقات فراغت ساخته نمی‌شوند و برخی از بازی‌ها به سبب درمان انواع بیماری‌ها و یا شبیه‌سازی برای آمادگی پیش از وقوع و حتی آموزش ساخته می‌شوند. بدین صورت سبک جدیدی از بازی‌ها با عنوان بازی‌های جدی به صورت آهسته و پیوسته توانست جای خود را در این بازار داغ پیدا کند و در سال‌های اخیر نیز شاهد ساخت نمونه‌های بسیار موفق و قوی در این حوزه بودیم.

حال با توجه به اهمیت آموزش و تربیت صحیح در سنین پایین بخصوص کودکان و نوجوانان، برخی استودیو‌های بازی‌سازی رو به ساخت بازی‌هایی آورده‌اند که بر محور آموزش صحیح کودکان بنا شده‌اند و سعی دارند با رسیدن به این مهم، جامعه‌ای مفید‌تر را در آینده تحویل کشور دهند. البته که آموزش به بچه‌ها نیازمند مهارت‌های خاص است و به قول معروف باید به زبان خود بچه‌ها به آن‌ها آموزش داده شود تا هم شاهد نتایج بهتر باشیم و هم اینکه تاثیر منفی روی روحیه حساس و لطیف آن‌ها نگذاریم.

یکی ازشرکت‌های به نام و فعال در زمینه ساخت بازی‌های مناسب برای خردسالان که این مهم را در صدر اهداف خود قرار داده‌اند، شرکت رویاگران نرم افزار است که عمده وقت خود را صرف ساخت سری بازی‌های فسقلی‌ها کرده و کارنامه درخشانی در این حوزه دارد. حال با معرفی بازی جدید و جذاب این شرکت به نام فسقلی‌ها در شهر آبنباتی همراه من و بازیاتو باشید تا با یکی دیگر از بازی‌های موفق حوزه کودک آشنا شوید.

بیس و اساس گیم‌پلی سری بازی‌های فسقلی‌ها مبتنی بر چندین مینی‌گیم مختلف است که سعی شده در هر کدام قسمتی از مباحث شناختی کودک پوشش داده شود. در بازی سعی شده تا از المان‌هایی استفاده شود که بچه‌ها دوست دارند تا بدین صورت آموزش همراه با بازی به بچه‌ها داده شود و بچه‌ها لذت آموزش همراه با بازی را تجربه کنند.

بازی حدودا دارای هشت مینی‌گیم است که شامل اعمال ساده ریاضی، جورچین، اشکال متقارن، حروف الفبا، جدول سودوکو و حتی یک بازی مشابه با بازی محبوب و نوستالژی شیرینی پزی ویندوز 7 است. در تمامی بخش‌های بازی شاهد محیط و آرت بسیار شاد و کودکانه هستیم که با اشکال مفهمومی طراحی شده است تا بچه‌ها راحت‌تر بتوانند با بازی ارتباط برقرار کنند. یکی از نقاط قوت بازی صداگذاری فارسی و با کیفیت آن است که حتی در صورتی که بچه‌ها هنوز توانایی خواندن و نوشتن نداشته باشند، باز هم به خوبی می‌توانند به تجربه بازی بپردازند و یادگیری به مراتب بهتری در بازی داشته باشند. اکثر بچه‌های کم سن و سال هنگام بازی روی موبایل تنها بر روی صفحه به صورت تصادفی ضربه می‌زنند اما شرکت سازنده برای این مشکل هم چاره‌ای اندیشیده و محیطی تعاملی را طراحی کرده‌اند.

از دیگر نقاط مثبت می‌توان به سه زبانه بودن بازی اشاره کرد که شامل زبان‌های فارسی، ارمنی و انگلیسی است که نه تنها در متون بازی شاهد تغییر زبان هستیم بلکه صدای گوینده بازی نیز در هر زبان تغییر می‌کند که به خودی خود نقطه‌ی قوت محسوب می‌شود. یک بخش جذاب دیگری که در بازی وجود دارد بخش دفترچه است که از آن جایی که کودکان علاقه بسیار زیادی به کادو و هدیه گرفتن دارند، طراحی شده است و بدین صورت است که پس از پایان موفقیت‌آمیز هر مرحله مقداری سکه به بازیکن داده می‌شود که در نهایت می‌تواند با جمع‌آوری مقدار مشخصی از آن‌ها برای خود در قسمت دفترچه کادو بگیرد.

منطق درآمدی بازی بر اساس تبلیغات است و البته که قابلیت غیرفعالسازی تبلیغات نیز در بازی تعبیه شده است که با پرداخت 30 هزار تومان می‌توانید آن‌ها را برای همیشه غیر فعال کنید.

اگر بخواهیم نگاهی به برخی مشکلات بازی داشته باشیم می‌توان به مشکلات تغییر زبان اشاره کرد که در برخی قسمت‌ها شاهد تغییر زبان بازی نیستیم و یا به طور مثال در بازی اشکال متقارن فقط از یک سمت می‌توان اشکال را به هم وصل کرد و از سمت دیگر تشخیص داده نمی‌شود که البته مشکلات کوچکی هستند و امیدواریم شرکت سازنده به زودی این مشکلات کوچک را نیز رفع کنند.

در نهایت اگر به دنبال یک بازی مناسب برای کودک و یا خردسال خود هستید تا نه تنها بتواند اوقات فراغتش را با بازی سپری کند؛ بلکه با بازی بتواند آموزش‌های مناسب سنش را نیز دریافت کند به هیچ عنوان بازی فسقلی‌ها در شهر آبنباتی را از دست ندهید و همین حالا این بازی را از سایت بازیاتو دانلود کنید.